Monday, April 13, 2015

So, Did I Stick to that $35 Budget at the Grocery Store?

I mentioned in my last post that I was going to start trying to stick to a $300 per month grocery budget.  I'm not sure what that means yet. .  . . .whether I'll include toiletries, paper products, etc.  IF I could do it with those items included in that budget it would be awesome!!


Just as an example of what we sometimes spend, I added up all of the grocery store and Blue Sky Green Fields stuff from Mar 1 - Mar 31 and it was around $594.  $594!!!  Now, some of those trips bled over into April and we've been using that stuff in April.  Good grief though!  That is just out of control!  Imagine if I spent that much every month and could get it down to $300 per month.  That's a savings of $3,528 per year.  That's over $3,000 that we could add to our retirement accounts or use for vacations or to be able to afford a new van payment!


 I am starting this week and luckily for our budget this week, we're using some of the stuff from our pantry and freezer.  

I know that I'm spending $20 on organic produce this week through Blue Sky Green Fields, so I set my budget at the grocery store today at $35 because I wanted a little wiggle room at the end of the week.  That leaves me $20 wiggle room.

So, did I manage to stay within my budget today?

No.  I went .26 cents over, but I'm gonna call that a win.
I remembered at the last minute that my son asked if we could get some Ramen noodles, so I added those on.  I think I did pretty well for trying to keep track of the total in my head while I was shopping.  He also asked if we could have mussels soon because he wanted to see if he liked them now.  I did not get those because those would have put me too far over the $35.  So, I'll have to make a conscious effort to fit them into the budget sometime soon.

For my $35 today I got:


For the Pantry
 33.9 oz. Coffee!!  (we do NOT need to run out!) $5.49
Onion powder  $0.99
Frosted Shredded Wheat Cereal $1.99
2 quarts of white vinegar  $0.79 each
1 packet of taco seasoning (for the Shepherd's pie)  .35
12 pack of chicken flavored Ramen noodles  $1.95
1 loaf of 12 grain bread  $1.79
18 oz. crunchy peanut butter  $1.69
16 oz. Dark Chocolate Peanut Butter ( they don't always carry it and at $2.49, it's a good price.  Plus, I love that it only has 7 grams of sugar per serving~~~ Make sure you check out the recipe for 

~~ this is the chocolate peanut butter we used for it!)

Dairy
1 gallon of milk  $2.39
8 oz. Cheddar cheese block  $1.79

Meat
a 2 1/2 pound pork roast for next Sunday's slow cooker roast & veggies $4.82
1 pound of ground turkey for the Shepherd's pie $1.89

Produce
5 pounds of red potatoes ( will mash some for the shepherd's pie) $1.29
1 bunch of bananas $0.80
1 pound baby carrots $ 0.59
8 oz. whole white mushrooms $0.59
1 pound asparagus $1.99
2 green peppers $0.79

I think my $35 went pretty far today.  I'm happy with it.  And that my friends, is why I love Aldi!

What is your grocery budget for the week?





Take a minute and follow on Facebook ??? Pretty, pretty please? With a cherry on top? Make sure you never miss a Mish-Mash post.  Follow by RSS or Email HERE.
DISCLOSURE: I am not a doctor, nutritionist or chemist. The things that I post to this site are usually experiments I do that may or may not work for me (I will always let you know which way) . Nothing I post is meant to treat any condition that you may have. You should always ask your own doctor's opinion on any condition that you may have. If you try anything from my site, you do so at your own risk. I'm an experimenter, always trying to make my own way. That's my thing. I'm happy if you find inspiration here. Life for me is always about creativity.

No comments:

Post a Comment

Subscribe to Email or RSS Feed